Как да използвате калкулатора?
• В “Сума по договора” запишете брутната сума по гражданския договор, сумата, която е заложена преди удръжки;
• Изберете нормативно признатите разходи. Стандартните проценти за разходите в България са:
40% – за авторски и лицензионни възнаграждения; доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството; хонорари на артисти и изпълнители, писатели, художници, журналисти и учени;·
40% – за доходи от продажба на произведени или непреработени продукти от селското, горското, ловното и рибното стопанство;
40% – за адвокати;
60% – за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;
25% – за доходи от упражняване на свободни професии и възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
• При избор на 40% НРП, ще се появи поле “Авторски и лицензионни възнаграждения” поставете тикче, ако договорът е сключен за авторски или лицензионни възнаграждения. Ако не се отнася, оставете полето празно.
• В “Осигурителен доход през месеца на друго основание” изберете дали сте осигурен на друго основание – ТД или друг граждански договор през съответния месец или не. Ако посочите, че сте осигурен ще се появи поле, в което да въведете съответната сума за осигурителен доход, върху, който сте осигурени на друго основание.
• В “Лице с намалена работоспособност” поставете тикче, ако имате намалена работоспособност от 50% или повече. Ако не се отнася, оставете полето празно. При маркиране на полето ще се появи прозорец, в който да въведете “Облагаема част от сумата“. Повече информация как да я изчислите ще намерите по-надолу в страницата.
• В “Пенсионер” поставете тикче, ако сте пенсионер. Ако не сте пенсионер, оставете полето празно.
• В “Осигуряване за ДОО и ДЗПО за пенсионер”: Изберете дали желаете да се осигурявате за ДОО и ДЗПО или не.
Резултати:
• В полето “Вижте повече” ще намерите обобщена информация за облагаем доход, осигурителен доход, общо удръжки от Изпълнителя, осигуровки за сметка на Възложителя и общ разход за Възложителя.
• В полето “Общо удръжки Изпълнител” ще намерите подробна информация за нормативно признати разходи, облагаем доход, осигурителен доход, осигуровки за сметка на Изпълнителя, данък за удържане, нетна сума за получаване от Изпълнителя.
• В полето “Осигуровки от Възложителя” ще намерите подробна информация за осигуровки за сметка на Възложителя, и общ разход за Възложителя, който представлява брутната сума по договора + осигуровките за сметка на Възложителя.
• С бутона “Вземи резултати” можете да изпратите на вашия имейл всички резултати от изчислението, за да ги имате на разположение и да ги запазите за бъдещо ползване.
Как да изчислите “Облагаема част от сумата” за лице с намалена работоспособност 50 или над 50 на сто:
Ако сте посочили, че имате намалена работоспособност, трябва да обърнете внимание при попълването на “Облагаема част от сумата”: Вие дължите авансово данък върху доходите си, ако общият облагаем доход, придобит от всички източници през текущата данъчна година, надвишава 7920 лв. Този доход се намалява с платените осигуровки, които са внесени за Вашата сметка.
Пример: Представете си, че сумата по този граждански договор е 1000 лв. за изплащане на лице с намалена работоспособност от 60%. Изчисляват се нормативно признатите разходи върху същата сума (например 25%), което дава 250 лв..По този граждански договор данъчната основа е разликата между тези суми, т.е. 750 лв. Освен тези доходи, физическото лице през годината е получило 8500 лв. от трудови правоотношения, като платените задължителни осигурителни вноски през годината са общо 400 лв..
Така, изчисляването на “Облагаема част от сумата” се прави по следния начин:
[8500 – 400 + (1000 – 250) – 7920] = [8100 + 750 – 7920] = 930 лв.
В този в “Облагаема част от сумата” трябва да впишете 930 лв.