Как да използвате калкулатора?
Заложете нужните критерии:
• Посочете “Месечни приходи” – приходи, които предполагате, че ще реализирате от дейността. Всички суми в калкулатора са без ДДС.
• В полетата “Постоянни разходи” и“Променливи разходи” имате опцията да изберете кратък или подробен вариант. При краткия вариант залагате Ваши суми за предполагаеми данъчно-признати и документално-обоснованни разходи за дейноста. Могат да са счетовони услуги, наем, консумативи и др. При подробния вариант разходите са разбити на подробни редове, освен това правим някои изчисления вместо Вас. В графата “Постоянни разходи” може да използвате веднъж подробно изчисление, за да генерирате обща сума на постоянните си разходи. При следващи изчисления, можете да използвате това число като го поставяте в графата за краткия вариант. Повече информация за подробните варианти има по-долу на страницата.
Резултати:
• В полето “Печалба преди данъци и осигуровки” получавате разликата между приходи и разходи, като в разходите са включени и данъци и осигуровки, които се признават за разход на фирмата. Тоест от тази печалба вече са приспаднати разходи за данъци свързани с: осигуровки и данък на персонала; осигуровки и данък на собственика, ако осигурителният му доход се заплаща като възнаграждение през фирмата; данък, удържан от получателя на наема, ако същият е физическо лице; и т.н.
• В полето “Данъци и осигуровки за приспадане от печалбата” е сумата на тези данъци и осигуровки, които не са признати за разход – това са корпоративен данък, данък дивидент и осигуровки за сметка на самоосигуряващото се лице, ако осигурителнния доход не се заплаща като възнаграждение от фирмата.
• В полето “Печалба след данъци и осигуровки” получавате разликата между “Печалба преди данъци и осигуровки” и “Данъци и осигуровки за приспадане от печалбата” това е крайната Ви, нетна печалба от дейността.
• В полето Вижте повече може да получите подробна информация за: приходи, разходи, печалба преди данъци, данъци, осигуровки и нетна печалба.
• В полето Вземи резултати можете да изпратите до имейла си всички резултати от различни изчисления, за да ги имате на една ръка разстояние.
Кои са Постоянни разходи ?
Постоянните разходи са разходи, които остават непроменени или се изменят минимално независимо от обема на производството или продажбите на даден бизнес. Те са регулярни и предвидими, което означава, че се запазват същите дори когато фирмата произвежда повече или по-малко.
Примери за постоянни разходи включват наем на офис или производствено помещение, заплати на административен персонал, разходи за застраховки, лихви по заеми и амортизации на оборудване.
Подробен вариант в калкулатора:
“Разход възнаграждение собственик“
• “Избран осигурителен доход от Самоосигуряващия се” Независимо как изберете да облагате дейността си, според закона, за всяка трудова дейност следва да се заплащат осигуровки. За да извършвате дейност като фрилансър или чрез фирма е необходимо да се регистрирате като Самоосигуряващо се лице – СОЛ и да изберете месечен осигурителен доход, върху който да плащате ежемесечно осигурителни вноски. В полето посочете върху какъв доход бихте избрали да се самоосигурявате като имате предвид минималните и максималните прагове за осигуряване, които са описани в калкулатора.
• “Доход, върху който съм осигурен през месеца на друго основание” Ако, докато извършвате тази дейност, сте осигурен на друго основание, например от работодател по трудов или граждански договор, въведете брутната сума, върху която Ви внасят осигуровки. Тази сумата не може да е по-голяма от максималния осигурителен доход за страната.
• “Процент на самоосигуряване” – Всяко СОЛ има право при започване на дейност да избира дали да се осигурява за фонд “Общо заболяване и майчинство”. Разговорно в счетовоните среди това означава да се осигурявате на “висок” или “нискък” процент. Най-общо казано, ако изберете да се осигурявате за фонд “ОЗМ” ще имате право на обещетение при вземане на болничен и майчинство. Маркирайте полето “осигурен за ОЗМ” ако искате да се осигурявате за този фонд, съответно махнете “тикчето” ако не искате.
• “Възнаграждение СОЛ” собственикът на ЕООД може да избере дали ще изплаща на себе си възнаграждение за личен труд в собствената си фирма. Ако избраният месечен осигурителен доход ще се изплаща като заплата към собственика маркирайте полето с “тикче”, съответно ако няма да се изплаща възнаграждение, премахнете “тикчето”.
“Разход за наем”
• Изберете дали наемодателят Ви е юридическо или физическо лице;
• Запишете “Размера на наема”
• Ако получателят е физическо лице изберете дали посочвате брутната сума на наема, която е заложена в договора или нетната сума, която сте договорили за изплащане към физическото лице, след удържане на данък. В зависимост от това калкулаторът ще изчисли какъв разход за наем да Ви признае.
“Заплати и осигуровки”
• “Месечни заплати към персонала” запишете нетната сума, която заплащате към персонала за заплати.
• В полето “Осигуровки и данъци по трудови договори” запишете сумата, която плащате ежемесечно за данък и осигуровки по трудови или граждански договори.
Ако имате нужда от помощ заизчисляване на разходите за възнаграждения и осигуровки, посетете “Калкулатор Разход за Работодателя”.
“Други постоянни разходи”
• От падащето меню въведете стойности за променливите разходи, които сте генерирали за Амортизации; Комунални услуги; Счетоводни услуги; Застраховки.
• В полето “Други” запишете сумата на други постоянни разходи, съотвестващи на Вашата дейност. В полето за текст можете да ги опишете, за да си спомняте как сте формили сумата, ако си запазвате резултатите от изчислението на имейл, например.
Кои са Променливи разходи ?
Променливите разходи са разходи, които се променят пряко в зависимост от обема на производството или продажбите на бизнеса. Те нарастват при увеличаване на производството и намаляват, когато то спада, което ги прави по-трудни за предвиждане в сравнение с постоянните разходи.
Примери за променливи разходи включват разходите за суровини, комисионни за продажби, разходи за доставка и транспорт, както и заплати на временен персонал или разходи за допълнителен труд, необходим за по-големи производствени обеми.
Подробен вариант в калкулатора:
Подробен вариант в калкулатора:
• От падащето меню въведете стойности за променливите разходи, които сте генерирали за: Стоки, суровини, материали; Транспортни услуги; Комисионни за посредници; Реклама.
• В полето “Други” запишете сумата на други променливи разходи, съотвестващи на Вашата дейност. В полето за текст можете да ги опишете, за да си спомняте как сте формили сумата, ако си запазвате резултатите от изчислението на имейл, например.